Call for a free consultation 312-789-5548 312-789-5548

POLSKU FAQ’s

CO OZNACZA ODSZODOW ANIE PRACOWNICZE?

Jest to system bez orzekania winy, który przewiduje konkretne świadczenia dla pracowników, którzy doznali obrazen w zwiazku i w czasie zatrudnienia. Nie jest konieczne wykazanie, ze pracodawca coś zrobił zle lub zaniedbał czegoś, ale jest to odpowiedzialnośc finansowa pracodawcy ograniczona prawem.

JAKIE OBRAZENIA SA POKRYTE?

Obrazenie musi wynikac z zatrudnienia; musi byc powiazane z jakims ryzykiem w pracy. Praca nie musi byc jedyn ą przyczyna ani nawet najbardziej wazna przyczyna. Wystarczy, ze praca pogorszyla lub przyspieszyła istniejacy stan fizyczny u pracownika.

W dodatku do obrazen spowodowanych przez nagłe urazy, obrazenia podlegajace odszkodowaniu zawieraja te, które sa spowodowane powtarzajacym sie stresem i wysiłkiem w jakims czasie.

Problemy kardiologiczne i psychologiczne moga równiez podlegac odszkodowaniu.

Obrazenie musi równiez powstac podczas zatrudnienia co oznacza okres, kiedy pracownik pracowal dla danego pracodawcy.

CZY CHOROBY ZAWODOWE SA WLACZONE?

Stany spowodowane długo trwajacymi narazeniami w pracy sa objete Aktem o Chorobach Zawodowych. Swiadczenia sa prawie identyczne jak te przewidziane Aktem o Odszkodowaniach Pracowniczych i sposoby ich uzyskiwania sa w zasadzie te same.

JAKIE SWIADCZENIA SA PRZEWIDZIANE?

I. SWIADCZENIA MEDYCZNE

Pracownik jest uprawniony do usług medycznych, szpitalnych i operacyjnych koniecznych do wyleczenia lub poprawienia zdrowia po odniesionym obrazeniu. Pracodawca musi zapłacic za pierwsza pomoc i leczenie na pogotowiu oraz za uslugi dwóch placówek medycznych wybranych przez pracownika i innych poleconych przez nich.

II. TYMCZASOWE SWIADCZENIA Z TYTULU CALKOWITEJ NIEZDOLNOSCI DO PRACY

Podczas okresu tymczasowej całkowitej niezdolnosci do pracy, pracownik ma prawo do otrzymania dwóch trzecich przecietnego wynagrodzenia tygodniowego opartego na zarobkach w pracy podczas 52 tygodni bezpoÑrednio przed odniesieniem obrazenia, co jest przedmiotem ograniczen prawnych co do sum maksymalnych i minimalnych. Odszkodowanie nie jest płacone przez 3 pierwsze dni chyba, ze pracownik jest na zwolnieniu przez 14 dni lub wiecej, w którym przypadku swiadczenia sa płacone od pierwszego dnia.

III. STALE SWIADCZENIA Z TYTULU NIEZDOLNOSCI DO PRACY

Odszkodowania za stala czesciowa niezdolnosc do pracy moga byc placone za nastepujace kategorie ograniczone do jednego odszkodowania równego 60%przecietnego tygodniowego odszkodowania, przedmiot ogranicze½ maksymalnych i minimalnych:

A. Znieksztalcenie

B. Szczególna utrata lub uszkodzenie czesci ciala

C. Utrata “osoby w calosci”

D. Utrata zdolnosci zarobkowych

 

IV. STALE CALKOWITE SWIADCZENIA Z TYTULU NIEZDOLNOSCI DO PRACY

Jesli pracownik z punktu widzenia medycznego jest niezdolny do calkowitego wykonywania pracy albo jest ograniczony do wykonywania prac, na które nie ma zapotrzebowania na rynku pracy, odszkodowanie moze byc placone przez okres jego zycia.

 

V. REHABILITACJA ZAWODOWA

Rehabilitacja zawodowa powinna byc zapewniona, jesli pracownik nie moze wrócic do poprzedniej pracy i jest odpowiednim kandydatem, biorac pod uwage takie fakty, jak wiek, przewidywalna dlugosc zycia, wyksztalcenie, umiejetnosci, motywacje i prawdopodobie½stwo wzrastania zdolnosci zarobkowej.

 

VI. SWIADCZENIA NA WYPADEK SMIERCI

Jesli wypadek w pracy skonczy sie smiercia, swiadczenia moga byc placone pozostajacemu przy zyciu malzonkowi, dzieciom lub innym bedacym na utrzymaniu.

LEWIS & DAVIDSON, LTD. ODPOWIADA NA CZESTO ZADAWANE PYTANIA

Czy ja mam sprawe odszkodowania pracowników w stanie Illinois?

 

1) Czy twoje narzendzia albo przybory są dostarczane do ciebie? Czy kierownik przepisuje prace tobie, I dyktuje jak ma być praca zrobiona? Czy podatki są odliczone z twojego wynagrodzenia? Twoje odpowiedzi ustalą czy jesteś pracownikiem.

Tak Nie

 

2) Czy byłes zatrudniony w stanie Illinois? Czy byłes poszkodowany w stanie Illinois?

Tak Nie

 

3) Czy byłes poszkodowany podczas pracy na terenie firmy? Czy byłes poszkodowany wkrótce przed albo wkrótce po pracy na terenie firmy? Czy byłes poszkodowany w trakcie podrózy słuzbowej?

Tak Nie

 

4) Czy jakaś czynność robotnia z powodowała twoje poszkodowanie? Czy niebezpieczny stan srodowiska przyczyniło do twojego poszkodowania? Czy robiłes cos zwiazane z pracom co przyczyniło do twojego poszkodowania?

Tak Nie

 

Poprzednie pytania moga okreslić czy dany przypadek jest objęty. Najlepiej jest skonsultowac sie z prawnikiem który koncentruję się na odszkodowaniach pracowniczych. Lewis & Davidson Ltd. są dostepni żeby odpowiedzieć na twoje pytania bezpłatnie. (312) 789-5548.

 

Lista Zadan

 

Jak jesteś poszkodowany w pracy:

 

1) Proszę zaras powiadomić kierownika że zostaleś poszkodowany. Wytłumacz jaki był wypadek I jaką robotę wykonywałeś która powodowała bol lub inne objawy. Opisz każdą część ciała która została poszkodowana.

2) Natychmiast pójdz do lekarza lub pogotowia.

3) Proszę opisać wypadek przy pracy do lekarza, i podać danego pracodawca. Powiec im że leczenie jest w ramach odszkodowan pracownikow (workers compensation).

4) Oczymaj note od lekarza lub szpitala potwierdzając poszkodowanie i wyjasniając jakie prace można i nie można wykonywac.

5) Zadzwon do Lewis and Davidson Ltd, prawnicy doswiadczeni w sprawach odszkodowania pracownikow.

6) Proszę nie rozmawiać z firmą ubezpieczeniową od odszkodowania pracownikow, i proszę niczego nie podpisiwać.

7) Proszę kontynuować polecane leczenie.

8) Proszę przekazać pracodawcy twojego stanu medycznego w odniesieniu do pracy.

9) Proszę czymac odbitki wszystkich dokumentow.